luni, 24 februarie 2014

Dinamo n-are viitor! «Câinii» au pierdut ruşinos acasă cu trupa de puşti a lui Gică Hagi

Bombă în Ştefan cel Mare. Sub privirile a 11.000 de spectatori, Dinamo s-a făcut de baftă, pierzând ruşinos cu 1-2 (1-0). “Câinele” Cioinac a fost “petarda” meciului: a dat un autogol şi a provocat penalty- ul din care oaspeţii au marcat punctul victoriei.

Dinamo 1-2 Viitorul Constanta. Incredibil! Debut de cosmar pentru Cioinac! Si-a dat autogol si a facut penalty in minutul 89!

Nimic nu prevestea furtuna din Groapă. Trupa lui Flavius Stoican a început excelent partida şi, după numai şapte minute, a deschis scorul prin Ţucudean.
Apoi, cu tot jocul lent al gazdelor, acest gol a rezistat până pe final de meci, deşi trupa de puşti a lui Gică Hagi a avut trei situaţii clare de a marca, ratate de Benzar (19 - bară), Gavra (53) şi Mitrea (54). A venit însă minutul 80, când a intrat în scenă “rezerva” Cioinac.
«Regele» exultă: «Victorie mare»
Debutant în Liga I, acesta a deviat nefericit în poartă o minge şutată de Gavra şi respinsă de Naumovski.
Demoralizat, “omul negru” a mai făcut o gafă, faultându-l în careu pe Mitriţă (88). Larie n-a ratat de la punctul cu var, iar oaspeţii au plecat acasă cu toate punctele, lăsând în urmă un Dinamo debusolat şi fără viitor. Cel puţin până în vară.
“Şansa noastră a constat în faptul că, la 1-0, dinamoviştii se gândeau deja la meciul următor, cu Steaua, crezând că acesta este deja rezolvat. Ne-am mobilizat, am schimbat sistemul şi am reuşit să întoarcem rezultatul. O victorie mare pentru noi”, a spus, la DolceSport, patronul Viitorului, Gică Hagi (foto).
“Am primit două goluri din două situaţii care nu anunţau mare lucru”, s-a resemnat, la final, antrenorul roş-albilor, Flavius Stoican.

Au marcat: Țucudean 7 / Cioinac-autogol 80, Larie 89-pen.
FC Viitorul (antrenor Bogdan Vintilă): Buzbuchi - Puţanu, Larie, Mitrea, Toşca (77 R. Marin) - Daminuţă, Benzar - Mitriţă, N. Dică (67 Năstăsie), Fl. Tănase - Axente (46 Gavra).
Rezerve neutilizate: Balauru - Ţîru, Cârstocea, Vînă.